Broumovsko

Skalní divadlo
Skalní divadlo

Dostal jsem od své drahé ženy jako jeden z mnoha narozeninových dárků pobyt v Broumově. Nebyl jsem z dárku moc nadšen, protože se Broumov nachází pekelně daleko od Brna. Proto jsem pobyt odkládal, jak nejdéle to šlo. Po půl roce mé ženě došla trpělivost a pobyt objednala.

Po náročné čtyřhodinové cestě jsme úspěšně dojeli do cíle 🙂

Wikipedie říká, že město Broumov leží v severovýchodních Čechách 20 km severně od Náchoda a žije zde asi 8 000 obyvatel. To není mnoho, navzdory tomu je v Broumově Benediktinský klášter sv. Václava s klášterním kostelem sv. Vojtěcha, který byl založen v polovině 14. století.

V sobotu jsme autobusem vyrazili do obce Suchý Důl, konkrétně místní části Slavný. Naším cílem byla hřebenovka NPR Broumovských stěn. Na začátku trasy nás zaujali Slavenské hřiby. Tyto kamenné hřiby vznikly selektivní erozí, více o zajímavém vzniku těchto pozoruhodných útvarů lze najít tady.

Po cestě jsme vystoupali na vyhlídky Ovčín a Supí hnízdo (702 m n.m.). Prohlédli jsme si zajímavé skalní útvary, třeba Sovu, Želvu, Mušli…

Dorazili jsme k turistické chatě Hvězda, která je celá dřevěná a vevnitř krásně vyřezávaná, zahřál nás oheň z krbu a gulášek s místním pivem Opat (Broumovský pivovar). U chaty je krásná barokní kaple Panny Marie Sněžné. Poté jsme po červené značce s mírným blouděním sešli do Broumova.

V neděli ráno jsme se zajeli podívat na dřevěný kostel Panny Marie v Broumově, který je nejstarší v Čechách. Pak jsme vyrazili na parkoviště pod stolovou horou Ostaš. Ostaš leží asi 3 km od Police nad Metují. Na Ostaši je až neuvěřitelné skalní bludiště s vyhlídkami a bizarními skalními útvary – Raněný sokol, Zrádce (můj oblíbený), Bumbrlíček…Vydali jsme se ještě prozkoumat přírodní památku Kočicí skály, kde jsme slezli do sluje a vylezli si na Kočičí hrad. Také jsme zde ulovili kešku, ale dala nám pekelně zabrat!

Fotogalerie zde.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..