Provance – září 2011

Ve čtvrtek 8. září jsme vyrazili s brněnskou cestovní kanceláří Alpina na cyklistický zájezd do Provance. S Alpinou už jsme jeli potřetí, tak jsme věděli, co můžeme očekávat – pohodové lidi, výbornou kuchyni a dobře naplánovaný a pestrý program – včetně večerů s bečkou nebo vínem.

Po nočním přejezdu jsme dojeli do Švýcarska k jezeru Bieler See (asi 30 km od Bernu), kde jsme vyjeli na naší první cyklistickou etapu, po cestě jsme navštívili malé vesnice se zajímavými kašnami a dokonce jsme v dálce viděli vrcholky Alp. Večer jsme se koupali v jezeře – teplota vody příjemně osvěžující.

 

Přes noc jsme dojeli do Francie. První výlet v Provance byl podél kaňonu Ardéche se zajímavým vápencovým mostem Pont d´Arc, který je vytvořen erozí (34 m vysoký, 60 široký).

 

Další vyjížďka vedla busem do středověkého města Bonnieux, prohlídka města, poté stoupání do cedrového lesa (unikát v Evropě). Krásná jízda po hřebeni Petit Luberon, prudký sjezd s krásnými výhledy. Návštěva města duchů – Oppéde le Vieux, nález kešky. Rovněž jsme na hřebeni Petit Luberon řešili defekt, trochu nás potrápil, ale příště už si dám pozor na koupi duší se správným ventilkem, na který mám pumpičku. Respektive pumpičku jsem měl, ale její redukce byla na tak malý křížový šroubováček, který se na francouzských hřebenech shání těžko!

 

Odpočinkový den jsme zahájili ochutnávkou vín v Chateauneuf du Pape – tedy velmi odpočinkově. Zde jsme i nějaká vína nakoupili. Dalším bodem odpočinkového dne bylo koupání v moři u městečka Les Stes Maries de la Mer. Je tam pěkný kostel, kde se dá vylézt na střechu s krásnou vyhlídkou.

Večer patřil prohlídce Avignonu, viděli jsme Avignonský most, papežský palác a centrum města – prohlídku jsme absolvovali v podvečer až do setmění, což bylo velmi romantické.

 

V úterý jsme zažili nejnáročnější etapu celého zájezdu, a to výjezd na Mont Ventoux (1912 m n.m.). Na vrchol jsme vyjížděli z obce Malaucéne (400 m n.m.), takže nás čekalo stoupání 1500 m rozložené do 21 km. Bylo to opravdu husté. Celé tři hodiny jsme usilovně šlapali do kopce, ale ten pocit, že jsme zvládli vyjet, stál za to. Mohli jsme totiž jet zkrácenou etapu jen posledních 5 km a nechat se dovézt pod vrchol, ale my jako zdatní cyklisté jsme zvolili obtížnější variantu. Odměnou nám byl krásný výhled a pak také 20 km sjezd ke kaňonu Nesque.

Další dny jsme navštívili pohoří Alpilles, nádherný hrad Les Baux de Provance, po cestě jsme ochutnávali výborné víno, které bylo podél celé naší cesty. Další zajímavosti bylo místo Fontaine de Vaucluse, kde v hluboké jeskyni pramení řeka Sorgue, která protékala našim kempem. Dále jsme navštívili skalního město Gordes a vesnici Roussillon, kde mají domy při západu slunce nádherný načervenalý odstín a je zde přírodní zajímavost – okrové skály Sentier des Ocres.

 

 

Celou dobu jsme měli krásné počasí, bylo až moc teplo (kolem 30 stupňů). Průměrně jsme denně ujeli 65 km. Celkem tedy 450 km. Byla to krásná dovolená.

Komu by nestačila ochutnávka fotografií v článku, mrkněte se na fotogalerii v Picase.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..