Slovinsko – výlet nejen do Julských Alp

Na začátku června jsme s Vlaďkou vyrazili do Slovinska. Nejeli jsme sami, ale naši údernou skupinu doplnili Žaneta a Milan, spíše tedy my jsme doplnili jejich skupinu a až po vrch zaplnili jejich Octavii. Všichni jsme zároveň nadšenými geokešery, takže náš výlet nabral takový malý geoaspekt. Ale k věci a stručně!

slov_pan1
Foceno přibližně ze souřadnic N46°23’36.48″; E014°06’23.03″ směr východ.

Jeli jsme autem, bydleli v kempech, počasí bohužel nepředplatili. Do Slovinska jsme díky „Schengenu“ vstoupili bez kontroly jižně od rakouského Klagenfurtu. Cesta nás poté vedla k prvním jezeru – Bledské jezero u města Bled. Nad ním je postaven krásný hrad a v pozadí se tyčí nejvyšší vrcholky Julských Alp. Snad jde zahlédnout i Triglav. My jsme to štěstí neměli.
Poblíž jezera jsme navštívili Vintgarskou soutěsku. Opravdu dechberoucí zážitek, kdy po dřevěných vysutých cestičkách procházíte těsně nad rozbouřenou řekou! Doporučuji vyzkoušet, pokud se někdy do Slovinska podíváte (vstup zpoplatněn – asi 3 €).
Dalším již méně komerčním jezerem je Bohinjské. To je více v srdci Alp a tak se k němu dostane méně pohodlných turistů. My jsme se k němu dostali v deštivém počasí, ale celé jsme ho obešli, stejně jako Bledské. Kolem jsme vychytali několik kešek a jeli zase dále. O tom, že veškeré výlety jsou doprovázeny naprosto úžasnými výhledy, křišťálově čistou vodou a mimo sezónu minimem turistů snad nemá cenu moc psát, to platí pro každé místo, kde jsme byli. Pak jsme se vydali směrem na jih. Záměr byl posbírat po cestě kešky, navštívit zajímavá místa a dostat se k moři. A přesně tak se i stalo.
Ze Slovinska jsme na chvíli skočili i do Itálie k pobřeží, ale opravdu jen na několik hodin. Dále přes Terst zase do Slovinska. Projeli jsme jejich část pobřeží – ano, opravdu velmi krátké. Do Chorvatska se nám nechtělo a navíc tam dělali kontroly dokladů. Přespali jsme tedy u Slovinského pobřeží.
Počasí si s námi zahrávalo a tak nám bohužel nezbylo moc času na koupačku a opalovačku. Rozhodli jsme se tedy zase vrátit zase zpět do Alp a vychutnat si překrásné výhledy a přírodu. Jen několika prsty jsem zkusil ledovou vodu řeky Soči. Opravdu ledová řeka z hor, nádherně čistá a na některých místech až neuvěřitelně modrá. Přes město Bovec jsme se zase přiblížili k hranicím Rakouska. Tím také náš výlet končil.

slovinsko_cesta1_min
Pokus o vyznačení prrojeté cesty. GPS byla zapnutá jen občas, proto ta „kostrbatost“

Nyní statistika:
Počet nocí: 7, tedy celých 8 dní
Nejvyšší navštívené místo: Vršič 1611 m n. m. (nejnižší místo 0 m n. m. – moře!)
Kempy (cena za noc a osobu): Sobec (8,5 € – 10,5 € v sezóně), Zlatorog (7,5 €), Lijak (6,8 €), Jadranka (6,5 €), Adria (10,5 €), Bovec (6,5 €)

Foto zde – http://picasaweb.google.com/lukas.macur … Cerven2008. Doporučuji spustit slideshow (prezentaci) a kochat se!!! 🙂

ps.: brzy zpracuji panoramata, to bude kráááása 🙂

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..