Nízké Tatry – Demänovská Dolina 2008

Koncem července jsme s Vlaďkou navštívili Nízké Tatry, konkrétně v oblasti Demänovské Doliny. Rád bych zde proto shrnul několik praktických informací, které se můžou hodit nejen turistům.

nt_pano1
Pohled do Nízkých Tater z vrcholu Chopku (2024 m n. m.) – Ďumbier v mracích

Demänovská Dolina je protáhlá vesnice, která se rozkládá asi 10 km jižně od Liptovského Mikuláše. Pro návštěvníky je zde připraveno několik lákadel, největším z nich je ovšem příroda a hory. Ty dosahují na několika místech výšku přes 2000 m n. m. Některé z těchto vrcholů jsme i navštívili – Chopok (2024 m n. m.). Na jiné nám bohužel nevyšel čas kvůli počasí – Ďumbier (2043 m n. m.). Dalšími lákadly jsou hřebenovky, které poskytují nádherné výhledy na Západní a Vysoké Tatry – pokud to dovolí počasí. K vrcholu Chopku se nedá v současnosti dostat lanovkou. Ta vede pouze do 1491 m n. m. (Rovná hole) nebo 1620 m n. m. (Luková) a zbytek se musí pěšky. Ale výsledek namáhavého výstupu stojí za to. Nedoporučuji výšlap v neděli, kdy se v okolí srocuje nebezpečné množství polských a jiných turistů. Ti často o horách nemají páru a stoupají po kamenité cestě v sandálech a žabkách všeho druhu. Člověk se potom cítí jako na pouti. Okolní hřebenové túry ale již tolik obsazené nejsou a to je potom ten správný zážitek – změny počasí a přecházející oblačnost nevyjímaje. Jen je třeba dát pozor na bouřky!

nt_pano2
Pohled na Tatry z túry po hřebenech, cesta na Dereše

Dalšími možnostmi je navštívit některé z jeskyní podél řeky Demänovky – Ledová jeskyně, Jeskyně svobody, Jeskyně míru. Nám jako úkryt před deštěm posloužila Ledová jeskyně. Několik desítek metrů pod povrchem skály se opravdu nacházel sníh, který vzniká z prosakující vody vlivem nízké teploty, které přetrvává i v letním období.

Turistických lákadel, kromě již zmíněných, je v okolí celá spousta – Ostredok, Dereše, Polana, Královská hola, Vrbické pleso a další. Turistická mapa a vhodně zvolený kapesní průvodce poradí. Nebo stačí zajít do místní (naší oblíbené) krčmy U Medvěda. Tam se člověk může u piva dozvědět zajímavé historky i tipy na výlety do okolí. Pozor na medvědy!

nt_pano3
Oblačnost byla vskutku na dosah!

Z těch komerčnějších lákadel lze jmenovat lanové centrum Tarzania, termální koupele, aquaparky, letní bobová dráha. Návštěva Liptovského Mikuláše je spíše jednou z posledních variant, ale na druhou stranu zde lze najít vhodnou hospůdku k občerstvení.

Co se týče geocachingu, tak tento kraj není na kešky nijak bohatý. Měli jsme ale velké štěstí, protože několik dní před naším příjezdem byla na Chopku založena nová keš. Našli jsme ji jako PRVNÍ, tedy FTF (first to find) a máme z toho opravdovou radost 🙂 Navíc jsme na cestě po hřebenech uviděli rodinku kamzíku s mladými. No více prozradí fotky.

Nyní již následuje odkaz na fotky: http://picasaweb.google.cz/lukas.macur/ … vskaDolina

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..