Norské hory a krásy přírody – s cestovkou

Nadpis mluví za vše. Podnikli jsme výlet do Norska s Alpinou. Termín padnul na konec srpna 2009 – poslední možný termín. Zážitek nádherný a navíc i vyšlo počasí na většinu programu, což se nestává. Abych si ušetřil práci, zkopíroval jsem text programu ze stránek CK Alpina + nějaké drobnosti z vlastní hlavy. Snad jim tato neplacené vytěžování informací neuškodí, ba naopak 🙂 Tímto zdravím průvodce Lukáše a Lucii, kteří nás provázeli skvělým programem.

Foto formou miniprezentace, po kliknutí se dostanete do plnohodnotné galerie.

Program:

 • 1. – 2. den: Podvečerní odjezd z Brna a Prahy do Německa, ranním trajektem do Dánska a dalším přes úžinu Öresund do jižního Švédska, dojezd do kempu ve Švédsku. Nocleh v kempu.
 • 3. den: Prohlídka olympijských sportovišť v Lillehammeru, skanzenu a přejezd na tábořiště v NP Rondane. Nocleh na tábořišti ve volné přírodě – kosa jak „v ruském filmu“.
 • 4. den: Túra (v pravém slova smyslu) v NP Rondane s pokusem o výstup na Rondslottet (2183 m) – nejvyšší vrchol pohoří – podařilo se! Celkové délka túry asi 8 hodin. Spaní na tábořišti ve volné přírodě.
 • 5. den: Po náročné túře si odpočineme příjemným raftingem na řece Sjoa. Rafting – sjížděný úsek: Heidal – Faukstat, délka 17 km, doba plavby cca 2,5 hodiny, obtížnost WW 2-4. Podmínkou pro rafting není předchozí zkušenost ani fyzická kondice, pouze věk minimálně 13 let. Zde nastala malá změna programu a místo raftingu jsme si užili naprosto pohodový výlet ke geologické zajímavosti – selektivní zvětrávání – Bílí mniši. Nocleh v kempu.
 • 6. den: Údolím Romsdalen cesta k Trollí stěně. Čeká nás nezapomenutelný pohled na vysoké stěny lemující údolí, které patří k vůbec nejvyšším v Evropě. Trollí cestou vyjedeme až na parkoviště Trollstigen a zahájíme túru na vyhlídku z hřebene Trolltindan – jedné z nejvyšších lezeckých stěn v Evropě. Celkové délka túry asi 5 – 6 hodin.Případně osobní volno a nakupování suvenýrů. Nocleh v kempu.
 • 7. den: Přejedeme na trajekt z Linge do Eidsdalu a Orlí cestou sjedeme k nejkrásnějšímu fjordu Norska – Geirangerfjordu s neskutečnými výhledy na fjord, obrovské zámořské lodě, hory a vodopády. Fakultativně parádní plavba výletní lodí po Geirangerfjordu, kolem vodopádu Sedm sester až k Hellesyltu. Krásy tohoto kraje za hezkého počasí shlédneme také z vyhlídky Dalsnibba (1476 m). Busem přejedeme kolem výběžků Nordfjordu a přes tunely na tábořiště u obce Faberg v NP Jostedalsbreen – pohoří s „ledovcovou čapkou“. Nocleh na tábořišti ve volné přírodě.
 • 8. den: Tento den nás čeká několik pohodových výletů. První z nich povede na hráz přehrady Styggevatnet, odkud je vidět ledovec, který spadá přímo do vody. Naše další kroky povedou k ledovcovým splazům Nigardsbreen a Fabergstolbreen. Autobusový přesun kolem Lustrafjordu a po nádherné vysokohorské silnici Sognefjellsveg do kempu pod Galhopiggen v NP Jotunheimen. Nocleh v kempu.
 • 9. den: Autobusem vyjedeme na parkoviště u chaty Juvashytta, odkud se pokusíme o výstup na Galdhopiggen (2469 m), nejvyšší vrchol Skandinávie – my s Vlaďkou jsme to vzdali kvůli počasí – jen mlíko – samá mlha. Celková délka túry asi 5 – 6 hodin. Přejezd autobusem přes městečko Lom s dřevěným kostelíkem z roku 1170 do kempu. Spát bude v kempu a dvě noci na jednom místě.
 • 10. den: Čeká nás jedna z nejatraktivnějších túr v Norsku. Půjdeme nad jezerem Gjende a spatříme dvě jezera s naprosto odlišnou barvou vody jen pár desítek metrů od sebe, ale s výškovým rozdílem asi 500 m. Celková délka túry asi 7 – 8 hodin. Zde jsme zvolili s Vlaďkou cestu podél jezera Gjende, protože počasí nám opět nepřálo. Nocleh v kempu na stejném místě jako předchozí noc.
 • 11. den: Přejezd do Osla, prohlídka města u Oslofjordu. Vigelandův park soch, odpolední a podvečerní procházka městem. Nocleh v kempu.
 • 12. – 13. den: Dokončení prohlídky Osla, slavná muzea na poloostrově Bygdoy. Odpoledne přejezd přes jižní Švédsko, nočním trajektem do Německa a dále směr ČR.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..