Opět cyklo Šumava

Letos jsme opět vyrazili na Šumavu, do jiné části než minulý rok. Naším útočištěm byl Stožec, který leží 15 km od Lipna a 12 km od Plešného jezera v nadmořské výšce 780 m n.m. Prostě ideální místo pro vyjížďky na kole.

01_soumarske_raseliniste
Soumarské rašeliniště

V pondělí jsme se na kole vydali přes Černý Kříž po Medvědí stezce, dále podél Schwarzenberského kanálu (plavební kanál je 44 km dlouhý a spojuje povodí řek Vltavy a Dunaje – v minulosti sloužil k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím) k Plešnému jezeru. Plešné jezero leží ve výšce 1090 m n.m. a je to ledovcové jezero (rozloha 7,48 ha, maximální hloubka 18,3 m). Na hrázi Plešného jezera začíná zážitková stezka Duch pralesa. Kola jsme museli nechat u jezera a vydali jsme se pěšky po stezce ke Stifterovu památníku (14,5 m vysoký pomník šumavského básníka postavený v letech 1876 až 1877) odkud je krásný výhled na jezero a okolí. Po strmé cestě jsme se vyškrábali na nejvyšší vrchol české Šumavy Plechý (1378 m n.m.). Po sestupu z Plechého jsme vyjeli do Nové Pece k Lipnu. Nazpátek do Stožce jsme se vrátili podél Vltavy a železniční trati, kde jsme potkali spoustu bruslařů. Jedná se o širokou cyklo-inline stezku, kde nemají přístup vozidla. Skvělá projížďka!

04_plesne_jezero
Plešné jezero

V úterý po vydatné snídani jsme vyjeli ke Stožecké kapli (dřevená kaple pod vrcholem Stožecké skály z první poloviny 19. st.), kaple je moc krásná, na skálu jsme ale nelezli, protože se přihnala bouřka. Urychleně jsme se vrátili na ubytování, kde jsme 3 hodiny čekali, až se přežene silná bouřka a déšť. Odpoledne po přívalovém dešti jsme vyrazili do obce Dobrá, která je vesnickou památkovou rezervací. Dali jsme si tu výborný oběd a vyjeli k Soumarskému rašeliništi. Zde je nově vytvořená naučná stezka dokonce zakončená rozhlednou (výška 10 m). Poutavá stezka je dlouhá 1,5 km a do roku 2000 se tu průmyslově těžila rašelina. V posledních deseti letech proběhla úspěšná revitalizace.

03_stozecke_louky_ranni_mlha
Stožecké louky – ranní mlha

Ve středu jsme jeli do Nového Údolí, které leží na hranici s Německem. Jedná se o zaniklou osadu. Je zde muzeum železnice a končí zde železniční dráha. Dále jsme jeli podél státní hranice přes horské louky do obce Strážný, pak přes Žďárecké jezírko na Knížecké Pláně (kde jsme byli i minulý rok). Dále přes Polku, Poleckou nádrž, Strážný, Hliniště a České Žleby.

Ve čtvrtek vedl naše kola Swanzernberský kanál až na hranice Německa. Ze Stožce do Nové Pece, pak nahoru ke kanálu a podél něj až za hranice. Po zralé úvaze a několika keších jsme sjeli k Lipnu s vidinou přívozu přes nádrž. Přívoz nám ujel před nosem, a proto jsme pokračovali dále do Horní Plané. Tam jsme kromě přívozu chytli také bouřku. Zachránila nás železniční stanice. Dovezli jsme se tedy dráhou až do Stožce. Trochu zbabělá, ale suchá varianta.

Na pátek hlásili bouřky a přívalové deště, proto jsme se rozhodli pro pěší variantu. Jeli jsme do Volar – nasbírat nějaké kešky a zlepšit statistiku našich nálezů. Cílem byl vrch Boubín s rozhlednou. Zastavili jsme se v informačním centru Idina Pila, dále kolem Boubínského jezírka… přihnala se ale bouřka a museli jsme se asi 3 km od vrcholu vrátit zpět. Bouřilo strašidelně, tak jsme se raději vrátili do Stožce. Tam už byly podmínky lepší. Podnikli jsme výlet na stezku lesních her pro děti. To nás uspokojilo 🙂

02_hochstein
Hochstein

Sobota byla ve znamení Třístoličníku (1302 m n.m.). Počasí se po ránu moc nepředvedlo, trochu mžilo. S nejistotou jsme vyrazili do Nového Údolí, odtud je to coby kamenem dohodil do německé obce Haidmühle. Počasí se pomalu ale jistě horšilo. Nad obcí je pěkná kaplička, tak jsme tam zajeli a pak pokračovali směr Třístoličník. Kupodivu jsme to v mlze vyšlapali až nahoru a stanuli na vrcholu. Po lehkém obědě v místní putice (deutsche restaurant – dali jsme si německou specialitu currywurst – párek posypaný kari) se udělalo hezky a oteplilo. Nádhera! Výhledy na českou i německou stranu. Přidali jsme vedlejší skálu Hochstein (1332 m n.m.) s křížem a pár keší a fotografií. Cesta zpět byla shodná s poledním výstupem a tak jsme si ještě kolem Stožce přidali začátek Schwarzenberského kanálu (zaniklá nádrž) a Oslí cestou jsme zakončili poslední cyklovýlet. Třístoličník byl triumf a počasí nezklamalo, díky!

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..