Žďárské vrchy na kole

V půlce května jsme vyrazili do CHKO Žďárské vrchy do obce Polnička na cyklovíkend.

První sobotní výlet jsme začali cestou k největšímu rybníku Českomoravské vrchoviny k Velkému Dářku (rozloha 206 ha). Okolo rybníka vede naučná stezka, která prochází dvěma národními přírodními rezervacemi (Dářko, Radostínská rašeliniště). Projeli jsme po naučné stezce do obce Radostín – což se tedy na kole nesmí, takže kolo jsme táhli vedle sebe. Dále jsme pokračovali klidným tempem pře les k Ranským jezírkům a do Starého Ranska kolem krásného Pobočenského rybníka. Pak dále do Ždírce nad Doubravou, kde jsme si dali výtečný oběd a pár piv u místní cyklostezky. Ze Ždírce jsme pak vyrazili podél řeky Doubravy do Sobíňova, kde se nachází přírodní rezervace Niva Doubravy (ochrana přirozených lučních a mokřadních ekosystému v řece Doubravě a jejím okolí). Poté do přírodní rezervace Údolí Doubravy, která už je v CHKO Železné hory.

Údolí Doubravy je velmi skalnaté, proto kvůli nesjízdnosti jsme se museli vrátit. Vyrazili jsme severním směrem do CHKO Železné hory. V Horním Studenci jsme se zastavili u pěkné dřevěné zvonice. Pak jsme sjeli opět do Ždírce nad Doubravou, odtamtud jsme pokračovali k rybníku Řeka, dále přes obec Hluboká do Radostína, kde jsme si dali pauzu a nabrali síly u sklenice s kofolou.

Poté jsme projeli lesy k vodní nádrži Pilská (vybudována v 60. letech 20. st.) u Ždáru nad Sázavou.

Do Polničky jsme přijeli příjemně unaveni = 74 km.

Druhý den byla našim cílem nejvyšší hora Žďárských vrchů – Devět skal (836 m n.m.)

Vyrazili jsme k Velkému Dářku, dále přes obec Škrdlovice do lesů k národní přírodní rezervaci Žákova hora. Kolem Žákovy hory vede naučná stezka, nachází se zde pralesovitý jedlo-bukový porost. Kousek od vrcholu pramení u Stříbrné studánky řeka Svratka.

Po kamenité cestě jsme od Žákovy hory dojeli k našemu cíli k přírodní památce Devět skal. Na skálu jsme vylezli a pokochali se pěkným výhledem. Na oběd jsme omylem zajeli do Fryšavy – kdo nebloudí, nežije J. Poté jsme se vrátili přes Tři Studně do Světnova a do Polničky.

Celkem jsme za tento den ujeli odpočinkových 42 km.

Fotodokumentace zde.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..