Velká Javořina

Velká Javořina (970 m n.m.) je pro mě vždy výzvou, je to taková první dominanta Karpat.

P1160088

Výstup na Javořinu může být pro cizince zrádný. Ze slovenské strany je asfaltka, ale z české se na to nedá tak lehce. Poprvé jsme to před lety „zkoušeli“ z obce Květná po zelené, ale zpočátku zbytky sněhu se v polovině výstupu změnily v tající břečku po kolena. Nahoře už byla taková kosa, že všechno zmrzlo. Další rok jsme to vzali na běžkách z Nové Lhoty a to bylo jako z televizního mrazíka – krása.

P1160057

Nyní jsme to s kočárkem zkusili z Kamenné boudy  a byl to dobrý nápad. Pomohlo nám počasí a pěkná lesní (sypaná) cesta. Některé kameny a bláto se sice kočárku nelíbily, ale šlo to. Vzorek bláta mám ještě v kufru auta. Vrchol byl zalitý sluncem a v údolích se válela inverzní oblačnost. Nahoru jsme táhli také 10 euro, které lze vyměnit za teplé občerstvení pro dva i s pitím (halušky).

Cestou dolů jsme potkali turistický pár, který to táhnul už od Lopeníku a tak jsme jim doporučili ať si před západem slunce 15 km návrat rozmyslí a na vrcholu výhodně přespí – Holubyho chata, restaurace. Asi to udělali.

My jsme se museli vrátit a jak se slunce sklánělo, tak jsme sestup zrychlovali. Čelovku bych ocenil asi na posleních 500 metrů cesty, kdy jsem přes šeroslepost přehlídnul největší kaluž v okolí a zablácený kočárek pak s chutí nakládal do auta. Ale to jsou ty drobnosti, kterým se pak člověk směje.

Aby toho nebylo málo, druhý den jsme korzovali po Mikulově. To už je ale jiný příběh.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..