Velká Javořina

Velká Javořina (970 m n.m.) je pro mě vždy výzvou, je to taková první dominanta Karpat.

P1160088

Výstup na Javořinu může být pro cizince zrádný. Ze slovenské strany je asfaltka, ale z české se na to nedá tak lehce. Poprvé jsme to před lety „zkoušeli“ z obce Květná po zelené, ale zpočátku zbytky sněhu se v polovině výstupu změnily v tající břečku po kolena. Nahoře už byla taková kosa, že všechno zmrzlo. Další rok jsme to vzali na běžkách z Nové Lhoty a to bylo jako z televizního mrazíka – krása.

P1160057

Nyní jsme to s kočárkem zkusili z Kamenné boudy  a byl to dobrý nápad. Pomohlo nám počasí a pěkná lesní (sypaná) cesta. Některé kameny a bláto se sice kočárku nelíbily, ale šlo to. Vzorek bláta mám ještě v kufru auta. Vrchol byl zalitý sluncem a v údolích se válela inverzní oblačnost. Nahoru jsme táhli také 10 euro, které lze vyměnit za teplé občerstvení pro dva i s pitím (halušky).

Cestou dolů jsme potkali turistický pár, který to táhnul už od Lopeníku a tak jsme jim doporučili ať si před západem slunce 15 km návrat rozmyslí a na vrcholu výhodně přespí – Holubyho chata, restaurace. Asi to udělali.

My jsme se museli vrátit a jak se slunce sklánělo, tak jsme sestup zrychlovali. Čelovku bych ocenil asi na posleních 500 metrů cesty, kdy jsem přes šeroslepost přehlídnul největší kaluž v okolí a zablácený kočárek pak s chutí nakládal do auta. Ale to jsou ty drobnosti, kterým se pak člověk směje.

Aby toho nebylo málo, druhý den jsme korzovali po Mikulově. To už je ale jiný příběh.

2 odpovědi na “Velká Javořina”

  1. Nyni uz to takova krasa neni. Od Kameene budy vede asfaltka, asfalt podle mne do lesa nepatri. Lesy CR argumentovali i tim, ze chteji zabranit cyklistum aby voliki jine trasy , ale ouha, kdo ma horske kolo ( a dobrou fyzicku), ted radeji jede po turisticke . Navic jsem nahore videl ctyrkolku, na ceste na Jelenec tri Harleye (ale ti asi prijeli ze slovenske strany )…..veskara romantika vyletu touto cyklostrzkou skoncila. Nevim tedy zda se zvysila bezpecnost. Ono i na asfaltu se da pekne vymlit. To to clovek pusti …. na te ceste pred tim mel z toho clovek respekt a vzdy jsme to zvladli, a horska kola jsme nemeli. Nema to logiku. A u nas v ulici v Brode je cesta rozkopana a zalatana kazdych 5 metru, hruza. A na Javorku novy asfalt za miliony. . Prrosim.mohla byt asfaltka z Hrabiny ke Kamenne bude, tam jezdi auta, ale nahoru do rezervace. …? Kousek od tud je pralea,nechava se na prirode,at si poradi. S clovekem si bohuzel ale neporadi….. jdu ted dolu a zase slysim tu ctyrkolku 🙁

  2. To mě také mrzí. Uvidíme, jak moc se to změní. Nedávno jsme šli nahoru, když tu afaltku připravovali. To jsem ještě netušil, že to bude asfaltka, myslel jsem, že jen upravují kraje zpěvněné silnice kvůli odtoku vody.
    Vždy to na Javořinu byla trochu divočina, z druhé strany prales – tam trochu romantiky snad zůstane. Alespoň tedy v zimě ty běžky, pokud nasněží.
    Díky za komentář.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..